Csakúgy, mint egészséges fogaink, a fogászati implantátumok is rendszeres tisztítást igényelnek. Bár a fogainktól eltérően nem élő anyagok, hiszen titánból és porcelánból vannak, az ápolásuk mégis elengedhetetlen.
Az implantátum és a korona felületén ugyanis könnyen megtapadnak a baktériumok. Belőlük először egy vékony filmréteg, úgynevezett plakk képződik. Amennyiben ezt hosszú időn keresztül nem távolítjuk el, a plakk fogkővé alakul. Ez pedig már állandó „lakóhelyéül” szolgál a baktériumoknak, amelyek ezután könnyen az íny alá és a csontállományba jutnak. Itt pedig gyulladást idézhetnek elő, amely hosszú távon gyengítheti a műgyökér tartását, emellett pedig számos más problémát is okozhat.
Nagy hiba tehát nagyvonalúan kezelni a szájápolást még akkor is, ha a teljes fogsorunk implantátumokra épül, a szóló fogpótlások és hidak esetében pedig az egészséges fogaink megőrzése miatt különösen fontos. A száj tisztán tartásához elektromos vagy hagyományos fogkefét, fogselymet, interdentális és egycsomós fogkefét, illetve szájzuhanyt használhatunk. Ezek közül elsősorban nem a személyes igényeink, hanem az implantátumunknak megfelelően kell választanunk.
Szóló fogpótlások esetében, vagyis amikor csak egyetlen fogunkat pótoltattuk, a napi kétszeres, legalább két percig tartó fogmosást követően fokozottan kell figyelnünk a fogközök megtisztítására is. Ehhez célszerű interdentális vagy más néven fogköz kefét használni, hiszen így kisebb eséllyel toljuk be az ínyünk alá a felhalmozódott lerakódásokat.
Gyakran előfordul, hogy az implantátumokra többtagú koronát helyeztek fel a fogászati implantáció során. Ilyenkor nemcsak a beültetett műgyökerek területét, de a szabadon álló tagokat is muszáj megtisztítanunk. Ehhez a fogmosás után használjunk speciális, egycsomós fogkefét, amivel jól el lehet érni a híd alatti területeket. Kiegészítésképp használhatunk szájzuhanyt is, amivel átmoshatjuk fogpótlásunkat.
Ha teljes fogsort kaptunk, implantátumokra ültetve, akkor valószínűleg ki tudjuk pattintani műfogsorunkat a helyéről. Ezt minden este tegyük meg és a hagyományos fogmosás után egycsomós fogkefével egyesével tisztogassuk meg az implantátumainkat.
Minden esetben érdemes szájvizet is használni, amellyel az esetlegesen megmaradó baktériumokat is elpusztíthatjuk, így biztosítva a teljes fertőtlenítést.