Esztétikum és egészség a szájban – láthatatlan fogszabályozóval is!
Mikor, hogyan és miért? A legtöbbször ezek a kérdések merülnek fel a fogszabályozás kapcsán, különösen felnőttkorban.
Sokan ugyanis azt hiszik, erre legfeljebb a kiskamaszoknak lehet szükségük, hogy a kócosan fejlődött tejfogakat szép, szabályos, erős fogazat kövesse. Ez azonban tévedés. Vagy legalábbis féligazság.
Természetesen a gyerekkorban végzett szabályozás egyszerűbb, a kívánt hatás is könnyebben, gyorsabban elérhető, és már a tejfogakból álló fogsor kialakulása után elkezdhető. Az évente elvégzett, rutin-szerű fogászati vizsgálaton a szakember könnyen felfedezi, hogy egy-egy fog rossz irányba dől, vagy torlódás kezd kialakulni a száj egyes részein. Ilyenkor átgondolt, szakszerű szabályozással még hamar elejét lehet venni a genetikai vagy más okból kialakuló szabálytalanságnak.
Felnőtt korban, maradó fogak esetén nyilvánvalóan nem okoz meglepetést senkinek, hogy szabálytalan a fogainak az elrendezése. Erről a többség tud, inkább csak korábban elhanyagolta a kérdést. Ez már csak azért is nagy hiba, mert a szabályos fogsor higiéniai szempontból is előnyösebb, könnyebb tisztítani, több esély van rá, hogy elkerüljük a lepedék okozta lassú savas erjedésből származtatható fogszuvasodást. E mellé egyébként – sok esetben – fogínygyulladás is társul, ami végeredményben a fogak kilazulásához, majd elvesztéséhez vezethet. Számos esetben ízületi gyulladásokat is okozhatnak a szabálytalanul álló fogak, amiket ásítás és rágás közben érezhetünk igazán: kattogás, ropogás, recsegés formájában.
Könnyen belátható tehát, hogy önmagunkkal és gyermekeinkkel szemben is komoly felelősségünk van a rendszeres ellenőrzésben és a szükség szerinti fogszabályozásban. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy legalább félévente fel kell keresni a fogszabályozó szakorvost, aki tanácsaival és szaktudásával nem csak a konkrét kezeléssel, de annak megfelelő időzítésében is tud segíteni.
A tejfogak megfelelő kezelését követően, az állandó viseletre tervezett fogszabályzók akkor kerülhetnek fel, amikor a csontok már megkeményedtek, kijöttek a maradó fogak. A szabályzó viselése során kiemelten fontos a megfelelő szájápolás, fogtisztítás (gyerekként és felnőttként is), hiszen ilyenkor a szokásosnál jóval nehezebb dolga van a gyerekeknek az ételmaradékok eltávolításában. Jól jön a szülői segítség, odafigyelés. Minden étkezés után érdemes alaposan megtisztítani a fogak közötti és a szabályzóhoz kapcsolódó területeket speciális fogtisztító eszközökkel.
Érdekes módon egyébként a felnőttek sokszor jobban tartanak a fogszabályozástól, mint a gyerekek, pedig az eljáráshoz sosincs késő, az esztétikus, erős és egészséges fogakra pedig minden életkorban szükség van. Ráadásul a kor előrehaladtával várható fogpótlásokat nagyban megkönnyíti a jól szabályozott fogsor.
Ha a természet nem volt velünk kegyes, van lehetőség változtatni. Éljünk vele!
Dr. Tóth Nóra, fogszabályozó szakorvos,
Tel.: +36 30 601 9022