Foghúzás nélküli fogszabályozás. Szabályos, természetesen szép, egészséges saját fogak, megnyerő mosoly.
Ki az, aki azt szeretné, hogy róla beszéljenek így? Valószínűleg mindenki. Sokaknak azonban ez nem egyszerű feladat, hiszen a genetikai adottságok, egy-egy elvesztett fog, vagy az elégtelen fogápolás következtében a fogsor rendezetlenné válik, ahogy a szakemberek mondják „torlódik”. Életkortól függetlenül van megoldás: a fogszabályozás.
Az esztétikai megfontolások mellett érdemes tisztában lenni azzal is, hogy egy szabályozatlan fogsornak komoly egészségügyi kockázatai is vannak. Megnő a szuvasodási hajlam, nehezebb és kevésbé tökéletes a rágás, nyelés, ami emésztési problémákat okozhat, hogy a beszéd tisztaságának romlásáról már ne is ejtsünk szót.
Sokan mégis félnek a fogszabályozástól, mivel attól tartanak, az eljárás szükségszerűen jelenti néhány fog eltávolítását is. Szerencsére erről nincs szó. Foghúzásra csak akkor kell sort keríteni, ha az adott fog menthetetlen és önmagában nem építhető fel, vagy megtartása egyéb kockázatokat is rejt magában. A szabályozás viszont nagyon ritkán teszi szükségessé a húzást.
Minden esetben alapos vizsgálat, állapotfelmérés, konzultáció és tervezés előzi meg az eljárást, tehát a páciensnek minden információ a rendelkezésére áll, hogy megfontolt döntést hozzon a kezelés vállalásáról. Az orvossal közösen döntenek róla, hogy a szabályozást kivehető-, vagy rögzített készülékkel végezzék, esetleg a kettőt kombinálva. Utóbbiak között egyébként több változat is lehetséges a fém fogszabályozótól kezdve a hagyományos bracketeken át az esztétikus készülékekig.
Manapság már szinte mindenki találkozik a környezetében olyanokkal, akik fogszabályozási kezelés alatt állnak, a készülékek látványa is megszokottá vált. Ennek ellenére sokan ódzkodnak az eljárástól, mert munkájuk vagy egyéb körülmények miatt tartanak a készülék állandó viselésétől. A magas esztétikai értékű, lényegében láthatatlan fogszabályozók éppen nekik jelentenek megoldást. A mesterséges zafírból készült brackettek például teljesen átlátszóak, tökéletesen felveszik a fog színét, tehát a külső szemlélőnek észrevehetetlenek, ahogy az önligírozó technikát alkalmazó rendszerek is.
A kezelés ideje alatt – ami akár egy év is lehet – természetesen nagy figyelmet kell fordítani a szájhigiéniára, az orvosi instrukcióknak megfelelő, rendszeres és alapos fogmosásra. Az elszántság, némi türelem és a minimális odafigyelés tehát elég hozzá, hogy olyan mosolyunk legyen, amiről régóta álmodtunk. És egyáltalán nem olyan lesz, mintha a fogunkat húznák…
Dr. Tóth Nóra, fogszabályozó szakorvos: +36 30 601 9022