Kérdések és válaszok a fogászaton.
Egy fog elvesztésénél csak egy rosszabb van: nélküle élni. Rengeteg betegségnek, kellemetlenségnek nyitunk kaput a foghiánnyal, ezért tanácsolja egybehangzóan a legtöbb szakember a fogpótlást.
Számos módszer közül választhatunk, de az ép fogak károsítása nélkül, hosszú távú megoldásként az implantáció ajánlható. Az eljárással, árakkal, kockázatokkal sok írás, újságcikk foglalkozott már, így most azokat a kérdéseket szedtük össze inkább, ami a – leendő – páciensekben felmerül.
Szinte már közhelyes, hogy a fogorvos szerint semmi se fáj, amit csinál a szánkban, az implantáció mégis az egyik legkevésbé kellemetlen beavatkozás. A helyi érzéstelenítés hatására mindössze annyit lehet érezni, hogy „valaki turkál a szánkban”. Sablonos eljárásnál sok esetben elkerülhetjük a hagyományos műtétet, metszést – ezzel együtt a duzzanatot, fájdalmat. Ezzel a megoldással az egyórás műtét mindössze néhány perc alatt kockázatmentesen kivitelezhető.
A zsibbasztással akár 6-8 implantátum is beültethető egy óra alatt, így nincs szükség altatásra.
A dohányzás, mint sok más területen, a fogpótlásban is rejthet kockázatokat attól függően, mennyire erős dohányosról van szó. A dohányzás hatására beszűkülnek az erek, lelassul a sejtek anyagcseréje, ami megnehezíti – szélsőséges esetben megakadályozza – a csont és az implantátum közötti kapcsolat kialakulását.
A műgyökér gyors és pontos beültetése érdekében többféle sablont is használnak a szakemberek. A pótlásra használt műfog mérete, kialakítása, a pontos beültetési hely és irány a legkönnyebben úgy alakítható ki, ha a röntgen- és CT-vizsgálat eredménye alapján készült sablont alkalmazzák.
A legtöbb esetben a műtét előtti felkészüléshez elegendő az alapos szájvizsgálat és a panoráma röntgen. Előfordul azonban, hogy ezekből még nem kap elegendő információt a kezelőorvos, ilyenkor – a kockázatok, váratlan veszélyek elkerülése érdekében – CT-vizsgálatot rendel el, amiből sokkal részletgazdagabb információhalmazt kaphat a térben forgatható képtől kezdve a századmilliméter pontosságú méretekig.
Semmilyen hátránya nincs a betegnek, ha már rögzített vagy kivehető pótlást visel korábbról, számukra is jó lehetőség lehet az implantáció. Nincs különbség a műfog és az igazi között, mindkettőre lehet hidat vagy koronát tenni a későbbiekben is.