A fogpótlás feladata a hiányzó fogak pótlása, egyfajta rehabilitáció, a foghiányok okozta másodlagos következmények megelőzése úgy, mint a rágóképesség, beszédzavar, arcdeformálódás, és természetesen az ideális esztétikai helyzet, szép mosoly visszaállítása.
Két kategóriát különböztetünk meg fogpótlás esetén:
1. Kivehető fogpótlás
A páciens az orvos segítsége nélkül el tud a szájából távolítani.
A teljes fogsor készítése akkor válik szükségessé, amikor egyetlen fog sincs a szájban. Az ilyen fogpótlás a vákuumhatás tartja a helyén, viselése az első időkben kényelmetlenséget okozhat, amely később általában megszűnik. Sajnos a fogatlan állcsontgerinc folyamatos leépülése, sorvadása miatt a teljes lemezes fogsor 1-2 évenkénti alábélelése, 5-7 évenkénti cseréje válik szükségessé.
A részleges lemezes fogpótlás (részleges fogsor) akkor alkalmazandó, ha a páciens rendelkezik néhány foggal, de azok száma nem elegendő a rögzített fogpótlás elkészítéséhez. Az ilyen protézis fémlemezre készül, amely a fogíny színével egyező műanyag borítást kap. A kivehető részleges fogsor (az ún. fémváz) a maradék pillér fogakhoz rögzítése kapcsokkal, rejtett (kívülről nem látható) elhorgonyzási eszközökkel, illetve a megmaradt fogakra teleszkóp koronák segítségével történik.
A fogászati implantációs technikák elterjedése miatt, az ilyen fogpótlás alkalmazása egyre ritkább.
2. Rögzített fogpótlás
Olyan fogmű, fogpótlás, amelyek a lecsiszolt fogakra vagy az implantátumokra speciális ragasztóanyaggal, vagy csavarral kerülnek rögzítésre, s csak orvosi beavatkozással távolíthatók el.
A rögzített fogpótlás az alábbi anyagokból készíthető:
- Fémvázra égetett kerámia korona vagy híd
A híd/korona vázát, stabilitását adó fémváz anyagaként kizárólag nikkelmentes, vagy nemesfém (titán, palladium, arany) ötvözetet használunk. (Sajnos hazánkban sok helyen még mindig alkalmazzák az egyébként kiváló mechanikai tulajdonságokkal bíró, de egyre gyakrabban fémallergiát okozó nikkelt). A fogorvos először előkészíti a fogat, majd az arról vett lenyomat alapján a fogtechnikus elkészíti a koronát vagy hidat. A kerámia leplezés az előzőleg kiöntött, vagy számítógép segítségével kifaragott, esetleg elektroforézissel megalkotott vékony fémvázra kerül több rétegben, melyet magas hőfokon ráégetnek a fémvázra. Így a saját fogakhoz hasonló, természetes esztétikai hatást érhetünk el. Emellett a fogpótlás helyreállítja az eredeti rágófunkciót, a megfelelő hangképzés lehetőségét, illetve az arc harmóniáját is.
- Fémmentes koronák, hidak
Elsősorban cirkónium-oxidból, ill. préselt kerámiából készülnek.
A cirkónium-oxid kerámia az utóbbi években került a koronák/hidak alapanyagaként kifejlesztésre. A fémkerámiából készülő fogpótlásokkal szemben számos előnyös tulajdonsággal rendelkezik a cirkon:
- nem tartalmaz fémet, nem allergizál a cirkon,
- a cirkon mechanikai tulajdonságai a fémeknél sok szempontból jobbak, emellett a belőle készített fogpótlás teljesen esztétikus, fogszínű
- biológiailag semleges (bioinert), környezetbarát. A hőt és az elektromosságot rosszul vezeti, emiatt a lepedék nem tud rátapadni a cirkonra
- a fényt átereszti, a cirrkon fénydinamikája kiváló
- a cirkonból készített koronák, hidak mellett nem kell tartani íngyulladástól, az ínyszél idő előtti visszahúzódásától.
Hátránya, hogy a cirkon drágább, mint a fémkerámiából készült társaik, de korszerűbb és esztétikailag magasabb értéket képvisel. A cirkon alkalmazásánál nincs veszélye az esetlegesen kialakuló fémallergiának valamint a fémszegély mellett az ínyszélen néha kialakuló elszíneződésnek.
Ma már a fogpótlások mellett dentális implantátumok, illetve az implantátumba, a felépítmény rögzítésére szolgáló fejrészek is készülnek cirkonból.
Jelentkezzen be hozzánk fogászati kezelésre!