Úgy vette észre, hogy gyermeke fogsora egyre kuszább?
Netán harapási nehézségekkel küzd?
Akkor mindenképpen olvasson tovább!
A gyermekem fogai kuszán állnak – mitől lehet ez?
A kusza, szabálytalanul növő fogak esetében az erre vonatkozó kutatások már számos dolgot felsorakoztattak. Leginkább az öröklődést, és a berögzült ún. rossz szokásokat szokták emlegetni (ujjszopás). Mi leginkább a genetikai hajlandóságot látjuk reálisnak, emellett úgy gondoljuk, hogy a gyermek fogainak növekedését és elhelyezkedését a környezeti hatások is nagyban befolyásolhatják.
Mire érdemes figyelnie?
A száj mellett közvetlenül elhelyezkedő izmokra: hogy működnek a nyelési reflexek, milyen a gyermek légzése evés közben. A fogak elhelyezkedése attól függ, hogy a nyelv, az ajkak és a rágóizomzat működése tökéletes egyensúlyban van-e rágás közben. Így tehát a gyermek fogszabályozás feladata amellett, hogy helyes harapást hozzon létre, pozitív irányban befolyásolja az imént felsorolt nyeléssel és légzéssel kapcsolatos tevékenységeket is.
Mikor vigyem el a gyereket fogszabályozásra?
Érdemes már egész pici kortól rendszeres szűrővizsgálatokra vinni a gyermeket (4-5), ugyanis már ilyen korban érzékelhetők a szabálytalan fogsor kialakulásának jelei, jelentkezhetnek a nyelési és légzési problémák tünetei is. Akár még az is előfordulhat, ha idejében elcsípjük a problémát, hogy nem lesz szükség a fogszabályozó készülék felhelyezésére.
Ha ilyen elváltozásokat észlel, mindenképpen kérjen szakorvosi javaslatot!
Ahogy Önnek is, minden szülőnek kiemelten fontos gyermeke jövője, és hangsúlyos egészségügyi állapota is. A kusza fogak és helytelen harapási reflexeket követően tovább fokozódhat a helyzet, nyelési nehézségek is kialakulhat. A fogszabályozás mindezek megelőzésére szolgál! Mielőtt az helyzet elmérgesedik, jöjjenek el hozzánk teljes körű kivizsgálásra!
A fogszabályozás fő céljai:
- szabályos fogsor
- megnyerő mosoly
- kedvező nyelési funkciók elérése
- a nyelv terének megnövelése
- az optimális orrlégzés elérése
Korai gyermek és serdülőkori fogszabályozás
Korai gyermek fogszabályozásról akkor beszélünk, amikor a kezelés már a tejfogak megléte mellett elkezdődik. Ezt általában akkor alkalmazzuk, ha a fogak íveit szeretnénk befolyásolni, ezzel biztosítjuk az állcsont normális fejlődését. A korai kezelést a legtöbb esetben egy lezáró serdülőkori beavatkozással zárjuk, hiszen addigra már az ún. csontfogak veszik át a tejfogak helyét (ez a korrekciót szolgálja). Természetesen olyan is előfordul, hogy serdülőkorban kezdjük csak meg a kezelést (11-13 évesek), ezt nevezzük serdülőkori fogszabályozásnak.
Milyen készülékek közül választhat?
Az biztos, hogy a hagyományos, kifejezetten kényelmetlen fogszabályzó készülékek ideje lejárt! Ma már olyan eljárásokkal dolgozunk, amik megfelelő kényelmet biztosítanak használójuknak. Az elvárásoknak megfelelően tehát csak olyan szerkezeteket alkalmazunk, amik kíméletesen dolgoznak a szájban és egyáltalán nem akadályozzák a nyelési funkciókat és a beszédet sem. Kivehető (éjszakai) és felragasztható készülékek közül választhat. Ezek alkalmazásáról és felhelyezéséről a szakorvos tesz javaslatot.
Bízza ránk gyermeke fogszabályozását! Szakmailag felkészült csapatunk örömmel áll rendelkezésére!
Jelentkezzen be hozzánk fogászati kezelésre!
Bővebben a témáról:
- Fogszabályozás rendelőnkben
- Kérdések a fogszabályozásról
- Az esztétikus fogszabályozás lehetőségeiről
- Felnőtt fogszabályozás