A fogak egészségének védelme a rendszeres fogápolásnál kezdődik. Kisgyerekként megtanuljuk, hogy ha lehet, minden étkezés után, de legalább naponta kétszer meg kell mosni a fogakat.
Ezt a legtöbben meg is teszik, mégis nagyon kevesen vannak, akiknek felnőttként még egyetlen rossz foga sem volt. A szakszerű, alapos fogmosás ugyanis nem elég, van még pár dolog, amire figyelni kell, például az alábbi jó tanácsokra is.
1 Háromhavonta cseréljünk fogkefét!
Rendszeres használat mellett a fogkefe sörtéi ekkorra használódnak el, és ha még nem is hullnak ki, már nem képesek bejutni a fogak közötti résekbe.
2 Nem mindig a legolcsóbb a legjobb!
Vásárláskor ne az ár legyen a legfontosabb szempont, hanem az eszköz kialakítása. Mindig lekerekített, közepesen kemény, rövid fejű és műanyag szálú fogkefét használjunk, mert ezzel lehet legkönnyebben eljutni a szájüreg nehezebben tisztítható részeibe. A legjobb lenne egyéni kialakítású fogkefét használni, mivel mindenki más problémákkal küzd. Ezzel a kérdéssel érdemes a fogorvoshoz fordulni!
3 Legjobb az elektromos fogkefe!
Drágább, de jobb megoldás az elektromos fogkefe, mert a rezgés miatt egyenletesebben és biztosabban el tudja távolítani a lepedéket, mint a „sima” fogkefe.
4 Szájzuhanyt csak a fogmosás után használjunk!
Egyre többen használnak szájzuhanyt a fogmosás helyett. Hasznos és kényelmes eszköz, ami segít eltávolítani a szájban maradt apró ételdarabokat, de nem tudja olyan alapossággal megtisztítani a fogakat, mint a hagyományos fogmosás. A legjobb, ha kiegészítésként használjunk.
5 Fogselyem és fogközök
Kevesen használják a fogselymet, pedig nagyon sokat segít a fogak közötti rések tisztításában. A legjobb, ha a fogmosás mozdulatainak rutinjába építjük, hogy a fogselyemmel kell távolítani azokat az ételmaradékokat és lepedéket, amit a fogkefével nem sikerült.
6 Tökéletes fogmosás nincs
A legjobban kivitelezett fogmosási technika is legfeljebb csak a fogfelület 85%-át tisztítja meg. Éppen ezért félévente érdemes felkeresni a fogorvosunkat, aki a fogkefével nehezen elérhető területek megtisztításával és a fogkő leszedésével segít megakadályozni a fogak romlását, ráadásul még időben fel tudja fedezni az esetleges problémákat.
7 Ne azonnal étkezés után mossunk fogat!
Az étkezés során a fogak savhatásnak vannak kitéve, amit a fogkefével csak tovább dörzsölnénk. Ez nem túl előnyös. Várjunk legalább fél órát és csak utána jöjjön a tisztítás.
+1 Maximum víz…
Az esti fogmosás után már csakis tiszta vizet fogyasszunk, és ne együnk semmit. A cukrozott üdítők és az ételmaradékok éjszaka alvás közben nagy pusztítást tudnak végezni a szájban!